ŠTA JE SINDROM IRITABILNOG CREVA?
Sindrom iritabilnog creva (SIC) čest je poremećaj koji se odlikuje bolovima u trbuhu i promenjenim ritmom pražnjenja creva u trajanju od najmanje tri meseca. Tačan uzrok nije poznat, ali pretpostavlja se da nastanku sindroma pogoduju upale i infekcije, stres, poremećaj ravnoteže neurotransmitera i sl. Takođe, prepoznati su neki prehrambeni činioci koji utiču na razvoj bolesti i pogoršanje simptoma, a to su: preosetljivost na hranu, neravnoteža crevne mikroflore, preteran unos masnoća, prejedanje, neredovno i prebrzo konzumiranje hrane i prevelik unos alkohola, kafe i gaziranih pića.
Bolest zahvata tanko i debelo crevo, a od poremećaja pati 10 - 15 % odraslih osoba, najčešće žena.
SIC je jedan od najčešćih poremećaja koje susreću specijalistI, gastroenterolozi i lekari porodične medicine u svakodnevnoj praksi.
LEČENJE SINDROMA IRITABILNOG CREVA
- masna hrana;
- alkohol, kafa i gazirana pića;
- mahunarke, neoguljeno voće i žitarice (zbog netopljivih vlakana).
- jesti polako i redovno
- značajno smanjiti unos šećera kako bi izbegli jaču nadutost
- konzumirati fermentisane mlečne proizvode, kukuruzni hleb i hranu s topljivim vlaknima (zob, lan)
- izbegavati hranu pripremljenu s puno masnoće, te dati prednost kuvanom mesu umesto pečenom (najbolje piletina ili riba)
- jesti kuvano povrće i piti dosta tečnosti.
PRIMENA ENTEROSGELA KOD SINDROMA IRITABILNOG CREVA
Higijenske mere mogu ublažiti simptome, ali možete sebi učinkovito pomoći i selektivnim enterosorbentom Enterosgelom.
Enterosgel se temelji na organskom mineralu sa adsorpcijskom sposobnošću vezivanja nekih toksičnih i štetnih materija u crevu (npr. endotoksini, enterotoksini), koje fizički veže na svoju površinu, smanjujući učestalost stolica i trajanje proliva.
ISHRANA KOD SINDROMA IRITABILNOG CREVA
Preporučuje se smanjen unos ili potpuna eliminacija namirnica poput čaja, kafe, alkohola i gaziranih pića. Te namirnice treba zamijeniti fermentisanim mlečnim napicima i jogurtom.
Ukoliko postoji jaka bol u stomaku, nadutost i gasovi, treba ograničiti konzumaciju ili potpuno izbaciti iz ishrane zeleno lisnato povrće, pasulj, neke vrste voća (jabuke, grožđe, banane, lešnike) te mlečne proizvode koji sadrže laktozu.
Prednost treba dati namirnicama s malim procentom masnoće i visokom proteinskom vrednošću.
Ako je jedan od simptoma zatvor, ishrana bi trebalo biti bogata namirnicama s visokim procentom celuloze, kao što su integralne mekinje, hleb i testenina te povrće i voće.
Izbacite alkohol
Alkohol deluje nadražujuće na sistem za varenje tako da kod nekih osoba čak i jedno piće može izazvati pojavu nekog od simptoma SIC-a. Ako se ne možete suzdržati od alkohola, nemojte preterivati s količinom i nemojte piti na prazan želudac.
Zaboravite kafu
Kofein je okidač za većinu simptoma sindroma iritabilnog creva. Uz to, zrna kafe sadrže enzime koji nadražuju probavni sistem te mogu uzrokovati razne probavne smetnje nezavisno o osnovnoj bolesti.
Oprezno s mlekom
Ukoliko teže podnosite laktozu (šećer u mleku), i kazein ili sirutku (mlečni proteini) ograničite njihov unos, a kalcijum iz mleka i mlečnih proizvoda nadoknadite kroz druge namirnice ili dodatake ishrani.
Pažljivo s izborom pića
Potrebno je popiti 6 do 8 čaša vode. Izbegavajte pića koja sadrže ugljen dioksid, kofein i/ili veštačke zaslađivače, jer nadražuju probavni sistem. Dobar izbor su biljni čajevi koji ne sadrže kofein (kamilica, menta ili komorač).
Smanjite unos masnoća
Masna hrana može uzrokovati kontrakcije creva, bolne grčeve u stomaku i dodatno pogoršati sindrom iritabilnog creva, stoga izbegavajte njihov unos.
Ne gutajte hranu brzo i zaboravite na žvake
Obe navike uključuju gutanje vazduha, što pridonosi stvaranju gasova u crevima i pogoršanju simptoma iritabilnog creva.
Izbegavajte veštačke zaslađivače
Veštački zaslađivači, poput sorbitola ili ksilitola, kakvi se koriste u proizvodnji slatkiša, gaziranih pića i drugih namirnica, mogu uzrokovati stvaranje gasova u crevima i nadimanje.
Isprobajte dobre bakterije
Dobre bakterije mogu ublažiti bolove u želucu i nadutost izazvanu crevnim gasovima i imaju pozitivan uticaj na opšte stanje.
Jedite manje obroke, ali češće
Umesto tri velika obroka, probajte da imate četiri ili pet manjih obroka dnevno. Na taj način izbeći ćete stanje pregladnelosti nakon kojeg sledi prejedanje. Osim toga, veliki obroci mogu uzrokovati grčeve i proliv.
Vodite dnevnik ishrane
Važan korak u otkrivanju namirnica koje deluju kao okidači za pojavu tipičnih simptoma je vođenje dnevnika ishrane u koji bi trebalo upisivati sve namirnice i pića koja osoba konzumira u toku dana kao i opis i učestalost simptoma koji se javljaju.
Uravnotežite unos vlakana
U odgovarajućoj količini vlakna doprinose povećanju mase stolice, stabilizuju vodu i povećavaju brzinu prolaska kroz creva i sprečavaju zatvor. U malim količinama mogu ublažiti proliv, apsorbirati vodu i učiniti stolicu kompaktnijom.